Top

Czy operator CNC musi znać się na programowaniu maszyn?

Operator CNC / Edukacja i rozwój  / Czy operator CNC musi znać się na programowaniu maszyn?

Operator maszyn CNC to nie to samo, co programista takich maszyn. Rozróżnienie tych stanowisk w ofertach pracy powoduje niekiedy zamęt wśród specjalistów. Operatorzy zastanawiają się, czy mogą aplikować na stanowisko programisty, a programiści rozważają, czy samo operowanie maszynami nie będzie zbyt nużącym zajęciem. Warto więc dowiedzieć się, czym różnią się te dwa stanowiska.

Różnica między operatorem CNC a programistą CNC

Operator CNC to osoba, która zwykle ma trochę niższe kompetencje niż programista. Jak sama nazwa bowiem wskazuje, programista ma za zadanie zaprogramować maszynę, podczas gdy operator zajmuje się głównie jej obsługą. Nadzoruje on poprawność działania sprzętu oraz umie wprowadzić niewielkie poprawki, jednak samo programowanie może okazać się dla niego zbyt trudne. Dlatego też w większych firmach operatorzy CNC współpracują z programistami.

Może się jednak okazać, że w danej firmie nie ma budżetu na cały dział związany z obsługą maszyn CNC. Coraz częściej więc pracodawcy łączą obowiązki programisty z obowiązkami operatora. To trend szczególnie popularny za granicą. Co więcej, umiejętność zarówno obsługi, jak i programowania daje szansę na podwyższenie swoich zarobków. Nie warto więc zbyt szybko rezygnować z nauki programowania. Chociaż może być skomplikowane dla osób niezaznajomionych z tematem, po wdrożeniu się w niego daje możliwość poprawienia swojej sytuacji na rynku pracy.

2 komentarze
  • Avatar dla Jarek
    Jarek
    1 lutego, 2022 at 9:20 am

    To wszystko zależy od wymagań pracodawcy.

Dodaj komentarz