Top

Operator cnc – zawód potrzebny, a mało znany

Operator CNC / Praca  / Operator cnc – zawód potrzebny, a mało znany

Operator cnc to nazwa zawodu, która dla wielu osób brzmi dość obco. Może się to wydawać dość dziwne, gdyż jest on obecny na świecie już od lat sześćdziesiątych, kiedy to zaczęto wprowadzać na hale produkcyjne maszyny cnc. Wiele osób słysząc taki skrót, jednak nie ma zupełnie pojęcia, czym zajmuje się operator cnc. Terminem tym powinni jednak zainteresować się wszyscy, którzy szukają pracy na produkcji, gdyż aktualnie brakuje specjalistów, którzy umieliby profesjonalnie obsługiwać maszyny cnc.

Operator cnc to osoba, która zarządza parkiem maszyn cnc, czyli takich, które zostały wyposażone w system sterowania, pozwalający zaplanować czas pracy oraz przejąć część obowiązków od ludzi. Rolą operatora jest jednak nie tylko to, aby włączyć maszynę. Musi dobrać odpowiednie elementy, dbać o ich należyte serwisowanie oraz ewentualną diagnostykę, w sytuacji, w której coś się popsuje. Musi także stale nadzorować pracę maszyny, aby zatrzymać ją jak najszybciej, jeśli okaże się, że coś idzie nie tak, tym samym nie dopuszczając do strat materiałów oraz co za tym idzie pieniędzy.

Operator cnc to jednak praca wyłącznie dla osób, które ukończyły odpowiednie kursy, a więc mają uprawnienia, pozwalające im wykonywać obowiązki zawodowe w bezpieczny sposób. Kursy takie organizowane są stosunkowo często przez firmy szkoleniowe, więc osoby zainteresowane powinny poszukać ich w swoim mieście.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz