Top

Czym się zajmuje operator cnc?

Operator CNC / Praca  / Czym się zajmuje operator cnc?

Praca jako operator cnc to bardzo specjalistyczna praca wymagająca odpowiedniego doświadczenia, ale przede wszystkim przeszkolenia z zakresu obsługi maszyn i urządzeń, które pozwalają obrabiać tworzywa sztuczne oraz metale. Osoba, która wyspecjalizowała się w tym zakresie umie jednak nie tylko naprawić czy zaprogramować bardzo proste urządzenia, ale również wysoko skomplikowane roboty, sterowane elektronicznie. Jakie dokładnie zadania związane z maszynami wykonuje operator cnc?

Po pierwsze, operator cnc musi umieć określić, jakie materiały oraz tworzywa są niezbędne do zbudowania określonych maszyn. Powinien być również biegły w obsłudze narzędzi, które umożliwią mu efektywną pracę z maszynami. Do jego obowiązków należy monitoring stanu maszyn, ich naprawa w razie awarii oraz serwisowanie, a także odpowiednie programowanie urządzeń. W jego kompetencjach znajduje się tworzenie standardów obsługi maszyn, a także niejednokrotnie prowadzenie szkoleń dla osób początkujących w tym zakresie. Operator powinien także dbać  odpowiednio o swoje miejsce pracy, szczególnie troszcząc się o respektowanie zasad, wynikających z przepisów o zachowaniu bezpieczeństwa oraz higieny pracy.

Operator cnc pracuje przede wszystkim na terenie różnorodnych zakładów pracy, ale również może wykonywać swoje obowiązki w terenie, jeśli zostanie do takich oddelegowany. Zatrudnienie znajdzie głównie w firmach, w których postawą działalności jest produkcja tworzyw sztucznych oraz metali.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz